vrijdag 23 februari 2018

Zwevende kunst

Zo noemde een handelaar uit het Amsterdamse Spiegelkwartier de nep-Matissetekening die hij aan een stel undercover-televisiemakers had verkocht.
Mochten we een paar jaar geleden al eens live meemaken hoe een Spiegelkwartierhandelaar van een (zogenaamd) onwetende particulier een echte Zoetelieve Tromp voor een fooi afhandig trachtte te maken, nu werden we vergast op de duistere machinaties van de handel in grafiek. Expert Peter van Beveren kwam in beeld en toonde zich geschokt. Hij is niet naief, maar dit is erger dan hij al vreesde. Gelukkig schreeuwen website en etalage van de betrokken handelaar ons het namaakkarakter al tegemoet. Wie wil kan eens terugkijken: RamBam was donderdagavond op NPO 2.

donderdag 22 februari 2018

Is Sibbetje een Mondriaan?

De grote Mondriaankenner Joop Joosten schreef dit met 'P. Mondrian' gesigneerde werk toe aan Berend Groeneveld.
Dat was een rijke kaashandelaar in ruste die uit liefhebberij schilderde en in Parijs veel contact had met Piet. Maar nu is dit schilderij (Sibbetje genaamd), ineens een volbloed Mondriaan geworden. Althans in de catalogus van Sotheby's. Geen verklaring voor deze switch, niks.

woensdag 21 februari 2018

Gemaskerd naakt

De Groningse kunsthandelaar Han Vos heeft een fraai bloemstilleven in de collectie van Edmund Pick-Morino.
Deze van oorsprong Hongaarse schilder is in Nederland weinig bekend, maar in Oostenrijk en Duitsland nogal gezocht.  Hij stond onder invloed van Lovis Corinth. Dit werk uit 1925 (98 x 78 cm) is te koop bij Dorotheum te Wenen.

maandag 19 februari 2018

Nettenboeters in Hoorn

Carl Fahringer, de Oostenrijkse impressionist, verbleef vaak in Nederland.
Vooral in Hoorn. Daar zal dit schilderij dan ook gemaakt zijn. We zien de reparatie van netten, aldus Dorotheum te Wenen, waar dit schilderij (80 x 70 cm) te koop is.